Kopiowanie i publikowanie całości lub części dokumentu bez zgody Organizatorów jest niezgodne z prawem!

 

Przyczyny zniechęcenia młodych do Kościoła

Mocną stroną Kościoła jest jego stałość, niezmienność, tradycja, która bazuje na Piśmie Świętym a nie jest wymyślona. Kościół daje poczucie własnej wartości, uczy jak kochać bliźnich, odpowiada na nurtujące nas pytania: wiary, codzienności, dobrego życia, Otwiera nas na przyjęcie zbawienia. Daje ludziom sakramenty aby wzrastać duchowo. Mocna stroną kościoła jest otwartość na ludzi w każdym wieku. Jeżeli tylko człowiek ma chęci może znaleźć w nim miejsce dla siebie.

Na czym Kościół traci w oczach młodych? Młodym często trudno przyjąć, że Kościół nie jest nowoczesny i postępowy. Nie zmienia się z duchem czasu. Daje nam konkretne wskazówki jak należy żyć – przykazania, które często nie są łatwe i wymagają konfrontacji z otaczającą nas rzeczywistością, Trzeba wybrać i się określić. Nie ma rozwiązań pośrednich. Częstym błędem młodych jest ocenianie Kościoła przez pryzmat jednego zagubionego księdza i pielęgnowanie urazów. Trudną jest także kwestia ingerowania Kościoła w sprawy polityczne. Kościół traci także na tym, że młodzi nie mogą wyrażać siebie w Kościele. Nie mają przestrzeni do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła. Są zniechęceni przez obraz, który widzi się z zewnątrz, czyli nudnego, smutnego Kościoła i uważają że jest przeznaczony tylko dla starszych. Bardzo dużo kontrowersji w Kościele budzi stosunek Kościoła np. do aborcji, homoseksualizmu czy wspólnego mieszkania przed ślubem.

Jak zmieniać wizerunek Kościoła w oczach młodych? Ważne jest aby Kościół wychodził z inicjatywą do młodych, by pokazywał że każdy może się przydać i każdy ma swoje określone miejsce we wspólnocie. Trzeba obalać stereotypy, które narosły wokół Kościoła. Ukazanie Kościoła jako miejsca nie tylko modlitwy, ale też integracji czy zabawy. Stworzenie miejsca na dialog oraz świadectwa osób zaangażowanych w życie kościoła czy to duchownych czy świeckich, rodzin. Trzeba także zadbać o obecność młodych w Kościele przez cały czas a nie tylko od czasu do czasu przy okazji bierzmowania. Młodzi ludzie potrzebują czuć się potrzebni, zaangażowani. Młodzież nie lubi być bierna.

 

Jak ułożyć współpracę młodych z parafia?

Parafia daje możliwość odnalezienia swojego miejsca w Kościele. Podejmując liczne zadania na rzecz Pana Boga i drugiego człowieka daje możliwość rozwoju relacji z Bogiem i ludźmi. Warto współpracować z parafią ponieważ można tam spotkać inne młode osoby żyjące podobnymi wartościami, zmagającymi się z podobnymi problemami. Parafia może być miejsce rozwijania swoich pasji, zdolności, talentów a także przestrzenia do dawania świadectwa swojej wiary.

Do dobrej współpracy młodych z Kościołem potrzeba: kapłanów otwartych na młodych gotowych zaangażować się w tworzenie wspólnot młodzieżowych, modlitwy, atrakcyjnych inicjatyw, cierpliwości z obu stron, większego zaangażowania ze strony szkoły i rodziców, akceptacji.

Parafia może stać się też miejscem samorealizacji młodzieży, np. we wspólnocie odkrywając swoje talenty. Można odejmować się organizacji rekolekcji, pielgrzymek i wszelkiego rodzaju akcji młodzieżowych. Jednak najbardziej znacząca w samorealizacji jest atmosfera akceptacji, ciepła i życzliwości w której młody człowiek może podejmować wyzwania ze świadomością że bez względu na wyniki nie zostanie odrzucony.

 

Dlaczego młodzi potrzebni są Kościołowi?

Miejsce młodych w Kościele powinno znajdować się w centrum. To właśnie młodzi są przyszłością i to oni będą dzielili się wiarą z kolejnymi pokoleniami. Młodzi ludzie powinni sami szukać swojego miejsca w Kościele. Każdy ma możliwość dać coś od siebie. Miejsce młodych w Kościele to obecność młodzieży w parafiach, we wspólnotach parafialnych gdzie będą mogli się rozwijać. Młodzież powinna być obecna w każdym zakątku Kościoła i wnosić tam siebie, swoją energię i zapał.

Na pytanie: gdzie młodzi widzą swoje miejsce padło wiele odpowiedzi: w Liturgicznej Służbie Ołtarza, w codziennym funkcjonowaniu parafii np. w przygotowaniu dekoracji okolicznościowych, czy we wspólnocie. Młodzi oczekują od Kościoła pewnego rodzaju prowadzenia przez życie. Oczekują konkretnych rad i wskazówek jak żyć. Najważniejsze jest poczucie wsparcia i akceptacji ze strony Kościoła. Młodzi chcieli by Kościół pomógł im przeżyć życie godnie z poczuciem spełnienia. Młodzi chcieliby także dowiedzieć się gdzie i co może robić we wspólnocie Kościoła. Młodzi pragnę od Kościoła ukazywania prawdy.

Młodzi w Kościele chcieliby dawać świadectwo wiary przez konkretne czyny np. pomoc potrzebującym, chorym i cierpiącym. Chcieliby także brać czynny udział w najważniejszych wydarzeniach w ciągu roku z życia Kościoła oraz przyłączyć się do wspólnoty parafialnej.

 

Rola duszpasterza w parafii – pomaga czy przeszkadza?

Praca duszpasterzy w parafii oceniana jest pozytywnie. Kapłani w większości są zaangażowani w pracę z młodymi. Dużo zależy od osobowości kapłana. Niektórzy kapłani pracują bardziej efektownie, a inni mniej. Często brakuje komunikacji między świeckimi a kapłanami, ale mimo to kapłani poświęcają im swój czas, organizują spotkania wspólnot działających przy parafii, pielgrzymki, spotkania LSO, etc.

Młodzi oczekują od kapłanów: otwartości, dbania o Kościół, odpowiedniego przygotowania do Sakramentów, poszanowania tradycji oraz przepisów liturgicznych, włączania młodych w przygotowania świąt i uroczystości, dawania świadectwa i przykładu, zainteresowania potrzebami młodych,  aby pomagali w rozwijaniu wiary, pomagali młodym rozwijać się, bycia otwartymi na głos młodych, nie traktowania młodych z góry, większej ilości spotkań nie tylko przy modlitwie, większej ilości czasu spędzanego z młodymi, byli godnymi zaufania.

Duszpasterz powinięć cechować się: wiarą, dobrym kontaktem z młodymi, radością, znajomością przepisów liturgicznych, cierpliwością, przykładem i świadectwem wiary, by nikt nie bał się do niego przyjść, umiejętnością słuchania, rozumieniem potrzeb innych, umiejętnością prowadzenia innych do Boga, otwartością, stanowczością, zaufaniem, powinięć być zapatrzony w Eucharystię, „normalny, ludzki”, szczery.

Duszpasterze najpiękniej motywują młodych do działania, wzrostu w wierze poprzez własne świadectwo relacji z Bogiem, poprzez zaangażowanie w organizację rekolekcji, spotkań dla młodych oraz wytrwałą posługę sakramentalną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *